Ako vybrať pánsku bundu?

Na obdobie medzi zimou a letom, kedy ešte nie je dostatočné teplo na mikinu, ale zároveň nie je také chladno na zimnú bundu, sa ideálne hodia jarné a jesenné prechodné bundy. Do hôr a na lyže zas oceníte zateplené modely, zatiaľ čo v lete využijete ľahké vetrovky ľahko zbalitelné na cesty. Nechajte sa inšpirovať naším radcom, v ktorom vás prevedieme výberom a ukážeme, ako jednoducho vybrať pánsku bundu cez internet.

Na obdobie medzi zimou a letom, kedy ešte nie je dostatočné teplo na mikinu, ale zároveň nie je také chladno na zimnú bundu, sa ideálne hodia jarné a jesenné prechodné bundy. Do hôr a na lyže zas oceníte zateplené modely, zatiaľ čo v lete využijete ľahké vetrovky ľahko zbalitelné na cesty. Nechajte sa inšpirovať naším radcom, v ktorom vás prevedieme výberom a ukážeme, ako jednoducho vybrať pánsku bundu cez internet.

Doba čítania 11 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Na aké obdobie

Zásadnou otázkou pri vyberaní bundy je ročné obdobie. Ak hľadáte zimné bundy, zamerajte sa predovšetkým na funkčnosť a dostatočné zateplenie. Prechodné bundy pre jarné a jesenné obdobie bývajú priedušné a ľahšie než ich zimné kolegyne. V závislosti na činnosti, ktorú budete v bunde vykonávať, voľte vhodný vodný stĺpec aj strih. Aj v lete sa bez bundy zrejme nezaobídete. Aj v teplých mesiacoch vás môže vytrestať búrka alebo náhle večerné ochladenie. Letné bundy, vetrovky a iné športové ľahké bundy môžete mať pripravené stále pri ruke, napríklad v ľahko zbaliteľnom prevedení do vrecka.

Aký štýl hľadáte

Hneď vedľa ročného obdobia zvážte, aký štýl a na aké príležitosti budete bundu nosiť. Spoločenské kabáty a bundy vynosíte v sezónne do divadla, k obleku na plesy, a iné formálne udalosti. Na pohyb po meste, prechádzky do prírody a iné nenáročné vonkajšie aktivity vyberajte voľnočasové bundy. Veľkú položku tvoria ďalej športové bundy, do ktorých spadajú všetky lyžiarske, bežkárske, outdoorové a ďalšie špecializované funkčné modely.

Kožené bundy vyzerajú skvele a sú príjemné na dotyk

Na čo sa zamerať

Materiál

Páperové bundy

Bundy vyplnené kačacím alebo husacím perím vykazujú vynikajúce izolačné schopnosti. Tento prírodný materiál prekvapí malou hmotnosťou a ľahkou zbaliteľnosťou. Funkčnú bundu bez problému stlačíte do batohu tak, že zaberie minimum miesta. Perie však po čase môže strácať svoju vodeodolnosť, najlepšie sa preto hodí do suchého a mrazivého prostredia s menšou vlhkosťou. Aj s tým si však rad značiek poradilo vyvinutím špeciálnej impregnácie, ktorá bundu dostatočne dobre ošetrí a ochráni pred vlhkosťou. Avšak časté pranie týmto bundám rozhodne nesvedčí.

Bundy zo syntetiky

Syntetické materiály ako polyester a nylon dokážu verne kopírovať páperové prevedenie čo do zateplenia. Napríklad špeciálne primaloftové vlákno patrí k najkvalitnejším umelým izolačným materiálom vhodným pre outdoorové použitie. Oproti periu odoláva syntetika nadmernej vlhkosti a rýchlo schne. Preto sa vám bude aj lepšie udržiavať. Funkčné syntetické bundy majú však aj svoju odvrátenú tvár, syntetické materiály nevynikajú takou životnosťou a po čase môžu svoje termoizolačné a vodeodpudivé vlastnosti strácať.

Softshellové bundy

Kým perové a syntetické bundy využijete na svahu, v zime a náročných podmienkach, softshellové bundy plnia svoju funkciu pri športe a vonkajších voľnočasových aktivitách. Pri nosení vás prekvapia svojou ľahkosťou a elasticitou. Husto tkaný materiál vykazuje vysoký stupeň priedušnosti a vodeodpudivosti. Oboje oceníte hlavne pri športovaní, kedy sa nebudete pri zvýšenej telesnej aktivite potiť a navyše budete chránení pred vetrom a dažďom. Pri turistike a vysokohorských výletoch sa vďaka vynikajúcej mechanickej odolnosti nebudete domov vracať s deravými a poškriabanými rukávmi, softshellový materiál vydrží naozaj veľa.

V softshellových bundách sa nebudete potiť a navyše vás ochráni pred dažďom

Flísové bundy

Známe flísky môžete zaobstarať samostatne, alebo môžu byť odnímateľnou súčasťou objemnej zimnej bundy. Čo sa vlastností týka, najviac sa podobajú syntetike, až na to, že o niečo menej hrejú. Bundy dobre prenášajú vlhkosť po povrchu vlákna a sú príjemné na dotyk. Oproti syntetickým bundám však menej vydržia a rýchlejšie sa žmoľkujú.

Vlnené bundy

Bundy vyrobené z prírodnej vlny, najčastejšie z ovčej merino, dokonale zahrejú a ochránia pred okolitými vplyvmi. Pružný materiál dokáže vstrebať vlhkosť až do 30 % svojej hmotnosti. Po navlhnutí však oťažie a nejakú dobu trvá, než opäť uschne. Pri nákupe vlnenej bundy dbajte na správnu údržbu, používanie šetrného pracieho programu na 30 °C a špeciálneho pracieho prostriedku.

Kožené bundy

Dlhá životnosť, štýl, osobitá textúra, to je hlavná charakteristika kožených búnd. Tradičné kožené bundy môžete nosiť takmer v každom ročnom období. V zime so zateplenou kožušinou a odopínateľným golierom a na jar len tak cez tričko, vždy pritom budete vyzerať skvele. Kvalitná koža bude príjemná na dotyk a prispôsobí sa vašej postave. Pre zachovanie vzhľadu a dlhej životnosti je však potrebná starostlivá údržba a pravidelné ošetrovanie. Drahé kožené bundy často nahrádza lacnejšia koženka, tá vás však natoľko nezahreje a po čase sa môže začať lúpať.

Džínsové bundy

Riflové bundy sú skvelou voľbou na jar a leto, v prípade zatepleného modelu aj na chladnejšie obdobie. Vďaka keprovej väzbe tkaniny je džínsový materiál veľmi odolný a elastický zároveň. Univerzálne prevedenie džínsových búnd sa hodí takmer ku všetkému a padne každej postave.

Zateplené džínsové bundy môžete nosiť takmer celoročne

#### Šušťákové bundy

Tiež známe ako vetrovky, sú ľahké bundy predovšetkým na športovanie. Bundy vyrobené z polyesteru alebo polyamidu sú skvelým doplnkom na večerné tréningy, behy, ale aj do batohu na letný výlet. Takmer nič nevážia a po navlhnutí rýchlo schnú.

Strih

Bundy by sme mohli rozdeliť do troch základných skupín. Dlhé zimné bundy s predĺženými strihmi, známe ako parky sa skvele hodia do mesta, na ľahké prechádzky a nenáročné výlety. Na športovanie v chladných mesiacoch skôr využijete klasické regular fit strihy končiace pod bedrami. Tie vám dovolia dostatočne flexibilný pohyb a len tak neprefúknu. Lyžiarske a snowboardové modely pritom môžu byť ešte o niečo dlhšie, nikdy však na úkor obmedzenej pohyblivosti. Ľahké letné varianty v podobe Bomber obopínajú panvicu a sú najkratším možným variantom. Niektoré modely môžu byť doplnené o kožúšok a teplú podšívku, teda ich môžete nosiť aj v zime. Okrem búnd môžete siahnuť po elegantnejších kabátoch, ktoré ľahko zladíte s formálnym oblečením.

Vodný stĺpec

Tento parameter vás bude zaujímať prevažne u outdoorového a športového oblečenia. Hodnota vodného stĺpca sa udáva v milimetroch a označuje množstvo vody, ktorému je bunda schopná odolať. Čím vyššie číslo, tým väčšia vodeodolnosť. Za nepremokavý materiál možno považovať bundy s vodným stĺpcom od 2000 mm. Na vychádzky v chladnom a sychravom období vyžadujte nepremokavosť aspoň 5000 mm. Vysoko kvalitné bundy dosahujú aj 12000 mm. Expedičné modely potom ešte vyššie.

Priedušnosť a paropriepustnosť

Spoločne s vodným stĺpcom sa zvyčajne uvádza tiež priedušnosť a paropriepustnosť, teda schopnosť bundy prepustiť vodné pary. Vďaka tejto schopnosti sa nebudete v bunde zaparovať, teda nebude hroziť následné prechladnutie. Špeciálna technológia sa snaží skĺbiť čo najväčšiu vodeodolnosť a vysokú priedušnosť, čo si môže na prvý pohľad odporovať. K tomuto účelu skvele slúžia membránové materiály, napríklad Gore-tex. Hodnoty paropriepustnosti sa udávajú v g/m²/24 hod. (Koľko vlhkosti v gramoch prepustí 1 m² za deň, pričom čím vyššia hodnota, tým lepšie bunda dýcha).

Hodnoty priedušnosti, teda odolnosti proti permanentnému odparovaniu vlhkosti, nájdete pod označením RET. Na rozdiel od paropriepustnosti tu platí, čím menšie číslo (odpor), tým ľahšie bunda dýcha. Ak vyberáte funkčnú bundu určenú na outdoorové aktivity, hodnota paropriepustnosti by sa mala pohybovať okolo 16 000 g/m²/24 hod., hodnota RET bude menšia ako 6.

Špeciálne vlastnosti a doplnky

  • Funkčné bundy - väčšina outdoorových búnd je vybavená špeciálnou povrchovou aj vnútornou úpravou, aby dobre odolávala poveternostným podmienkam aj poteniu. Tieto bundy môžu byť doplnené o membrány zaisťujúce nepremokavosť a priedušnosť. Medzi vysoko kvalitné membrány patrí Gore-Tex, ktoré vo svojich výrobkoch môžu používať len také značky, ktorých výrobky spĺňajú vysoké štandardy

  • Obojstranné bundy - dve možnosti nosenia, často rozdielna farba, či prešívanie na vnútornej a vonkajšej strane

  • Hybridné bundy - prevedenie pripomína čiastočne mikinu aj bundu, vyrobené z priedušných a elastických materiálov často anatomického strihu

  • Snehový pás - ochrana predovšetkým pre lyžiarske bundy, snehový pás zabráni preniknutiu snehu k telu

  • Kapucňa - nemala by chýbať pri žiadnej lyžiarske bunde, chráni hlavu a krk pred vetrom aj snehom

  • Vnútorný elastický rukáv - ochrana pred vniknutím snehu pod rukáv, obvykle s prestrihom na palec

  • YKK zipsy - funkčné certifikované zipsy, ktoré podporia vyššiu vodeodolnosť bundy

  • Podlepené švy - predchádzajú prevlhnutiu a podporia vodeodolnú úpravu

  • Reflexné prvky - bezpečnostný prvok zvyšujúci viditeľnosť chodcov či bežca

  • Zbaliteľná - niektoré modely je možné zabaliť priamo do vrecka, integrovanej taštičky alebo do kapucne

  • Zipsy v podpazuší - bundy môžu byť opatrené zipsami v podpazuší alebo priedušnejšou látkou slúžiacou k odvodu vlhkosti z tela

Ľahké šušťákové bundy je možné zložiť do vrecka alebo prídavnej taštičky

Hmotnosť

Pokiaľ práve neplánujete vysokohorskú túru a dlhšiu expedíciu, nemusíte príliš riešiť hmotnosť bundy. V opačnom prípade vyberajte odľahčené modely, ktoré sú vyrobené zo špeciálnych materiálov. Takéto modely bývajú ochudobnené o niektoré doplnky. Sú vyrobené v jednoduchom strihu s minimom vreciek. Na mysli však majte, že s klesajúcou hmotnosťou tiež klesá odolnosť proti opotrebovaniu. Preto si vždy položte otázku, kam budete s bundou najčastejšie chodiť. Najľahšie nepremokavé modely vážia aj menej ako 100 g. Za ľahký štandard možno radiť bundy vážiace približne 400 g.

Vzor

Podľa príležitosti aj miest, kam budete bundu nosiť najčastejšie vyberajte vzor. Okrem jednofarebnej klasiky môžete siahnuť po moderných kockovaných bundách pripomínajúcich kanadských drevorubačov, s elegantným prešívaním alebo v osvedčenom maskáčovom štýle. Nezabudnite tiež na spodok, teda aké nohavice máte vo svojom šatníku a predovšetkým akú farbu majú. K džínsom nakombinujete takmer čokoľvek, zložitejšie to bude s hnedými alebo inými farebnými nohavicami.

Akú vybrať veľkosť

Pri zvažovaní, akú veľkosť vybrať, sa nespoliehajte len na svoj odhad. Väčšina značiek používa vlastné veľkostné tabuľky, ktoré sa vždy nemusia bezo zvyšku vzájomne zhodovať. Preto si pred nákupom zmerajte vaše miery, podľa ktorých spoľahlivo vyberiete padnúci model.

Najjednoduchším pomocníkom k zmeraniu hodnôt bude krajčírsky meter. K výslednej hodnote pripočítajte menšie rezervu, pretože sa predpokladá, že pod bundou budete väčšinou nosiť ešte pár vrstiev. Ak krajčírsky meter nemáte, môžete si poradiť s obyčajným metrom a povrázkom. Tam, kde sa povrázok stretne so svojím koncom, urobte značku a vzdialenosť zmerajte. Ak máte doma inú padnúcu bundu, môžete hodnoty premerať na nej. Nižšie nájdete orientačnú veľkostnú tabuľku, ktorá sa však naprieč značkami a výrobcami môže líšiť.

Veľkosť

Číslovanie

Obvod hrudníka (cm)

Obvod pásu (cm)

S

46

90-93

79-82

M

48

94-97

83-86

M

50

98-101

87-90

L

52

102-105

91-94

L

54

106-109

95-99

XL

56

110-113

100-103

XL

58

114-117

104-107

XXL

60

118-121

108-112

XXL

62

122-125

113-118

3XL

64

126–128

119–122

3XL

66

128–130

123–128

Údržba a pranie

Väčšinu funkčných búnd treba prať na šetrný program, pokiaľ ceduľka nehovorí inak. Teplota prania by nemala stúpnuť nad 40 °C. Na bundy s membránou, softshell aj vlnou nepoužívajte aviváž. Tá by mohla narušiť štruktúru odevu a negatívne ovplyvniť jeho funkčnosť. Páperové bundy perte radšej ručne vo vani s vodou a špeciálnym prípravkom na perie. Silne znečistené bundy môžete pred praním predčistiť krúživými pohybmi za pomoci mäkkej kefky a pracieho prostriedku. Rovnako tak kožené bundy perte v ruke bavlnenou handričkou. Čistiace kefy alebo hubky by mohli narušiť štruktúru kože, preto sa im radšej vyhnite.